Louis Poulsen
Den danske belysningsvirksomhed Louis Poulsen, grundlagt i 1874, er rodfæstet i den skandinaviske designtradition, hvor form følger funktion. Louis Poulsens ambition har altid været at give folk mulighed for at forbedre stemningen og funktionen med lys fra kvalitetslamper, der komplementerer omgivelsernes æstetik. Med en stærk designhistorie, der er mere aktuel end nogensinde før, fortsætter Louis Poulsens belysningsløsninger med at løfte både indendørs og udvendige rum og gøre dem mere behagelige at være i. Hver eneste detalje i designet har et formål. Og hvert eneste design starter og slutter med lys. I tæt samarbejde med designere og arkitekter som Poul Henningsen, Arne Jacobsen, Verner Panton, Øivind Slaatto, Alfred Homann, Clara von Zweigbergk, nendo – Oki Sato, Louise Campbell og andre talenter har Louis Poulsen etableret sig som en af de vigtigste globale udbydere af arkitektonisk og dekorativ belysningAJ væglampe i hvid er designet af Arne Jacobsen i 1960 til SAS Royal Hotel i København (Radisson Blu) og udgjorde en del af det totale designkoncept til hotellet. Flere af hotellets produkter har i dag opnået status som designikoner, og inden for belysning er især AJ-lamperne blevet verdenskendte. I forbindelse med 50-året for lanceringen af AJ-familien er 5 nye farvevarianter blevet introduceret. De nye farver er nøje udvalgt efter et opdateret Arne Jacobsen farvekoncept.
Designerlampe med pondus til at langt og lykkeligt liv i ethvert smagfuldt hjem.
AJ Væg har et armaturhoved med en karakteristisk asymmetrisk form, som er bestemmende for armaturets lysegenskaber. Armaturhovedet på AJ Væglampen kan vippes og drejes 60 grader til siderne. Med sit unikke formsprog fremstår armaturet som en moderne klassiker.
En helt unik profil der let genkendes på verdensplan, med rødder helt tilbage til 1960 hvor SAS Royal Hotel blev lanceret som et totalt designkoncept der nu har opnået kult status.