Louis Poulsen
Den danske belysningsvirksomhed Louis Poulsen, grundlagt i 1874, er rodfæstet i den skandinaviske designtradition, hvor form følger funktion. Louis Poulsens ambition har altid været at give folk mulighed for at forbedre stemningen og funktionen med lys fra kvalitetslamper, der komplementerer omgivelsernes æstetik. Med en stærk designhistorie, der er mere aktuel end nogensinde før, fortsætter Louis Poulsens belysningsløsninger med at løfte både indendørs og udvendige rum og gøre dem mere behagelige at være i. Hver eneste detalje i designet har et formål. Og hvert eneste design starter og slutter med lys. I tæt samarbejde med designere og arkitekter som Poul Henningsen, Arne Jacobsen, Verner Panton, Øivind Slaatto, Alfred Homann, Clara von Zweigbergk, nendo – Oki Sato, Louise Campbell og andre talenter har Louis Poulsen etableret sig som en af de vigtigste globale udbydere af arkitektonisk og dekorativ belysningPendlen Enigma 825 blev i 2007 skabt af den japanske designer Shoichi Uchiyama som en udvidelse af Enigma-kollektionen. Enigma 825 har samme transparente og lette udtryk som forgængerne Enigma 425 og Enigma 545, med svævende skærme i ultratynde wirer. Et udtryk som passede godt ind i Louis Poulsens produktfilosofi og som nyfortolkede det traditionsrige flerskærmssystem.
Lampen er en kombination af japansk yndefuldhed og skandinavisk minimalisme. Navnet Enigma – som betyder ”gådefuld” – referer til de tilsyneladende frit svævende skærme når pendlen opleves på afstand.
OBS!Lampen har en indbygget driver, der er skjult i lampens ophæng/baldakin. Det er derfor ikke muligt at montere lampen uden ophæng/baldakin, da den ikke fungerer uden driveren. Har du spørgsmål til montering af lampen, er du naturligvis altid velkommen til at kontakte vores kundeservice.